Vesaki – Buddhapäeva tähistamine – mai 2016

3. mai 2016

vesak-2016-poster-1Tallinna Budakojas pühapäeval, 22. mail 2016 kell 14.00-16.30.

[notification type=”notification_info_tiny”]Pilte ja üritusel kõlanud muusikalisi improvisatsioone leiab siit lingilt.[/notification]

Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta maikuus koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu.

2016. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks on “Buddha ja mets”. Sel teemal kõnelevad Hasso Krull, Herdis Fridolin, Alari Allik ja Bodhikara.

  • Hasso Krull: “Kas rähnil on buddhaloomus?” Kui Zhaozhou käest küsiti, kas koeral on buddhaloomus, vastas ta: wu. Samuti võib vastata koer ise. Kuidas aga vastaks rähn?
  • Herdis Fridolin: “Puude taga on mets”. Ökoloogilisi mõtisklusi budistlike tõdede avaldumisest metsas.
  • Alari Allik: “Puud ja taimed Jaapani budistlikus luules”. Jaapani keskaegses budistlikus traditsioonis oli kombeks mõelda, et kirgastumine on võimalik kõikidele olenditele. Selleni võivad jõuda sipelgad ja ritsikad, mäed ja jõed, rohi ja puud. Tuule kohin männilatvades on Buddha enda jutlus, mida võivad kuulda need, kes märkavad dharmakeha lõputuid ilminguid meie ümber. Jaapani luuletajad nägid end tihtipeale tõlkijatena, kes oskasid lindude, loomade, puude ja taimede juttu teistelegi vahendada. Selle oskuse omandamiseks tuli elada looduse keskel ja loobuda oma piiratud mõtlemisest. Vaatame mõningaid näiteid sellistest luuletustest.
  • Bodhikara: “Metsa poole”. Mõtisklusi metsa piirilt Põlvamaalt. Saatjaks Buddha džunglimetsa hirmude kohtamise ja virgumistee õpetused Hirmu ja õuduse suttast (Bhayabherava Sutta, MN4).

Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitab Liis Viira. Kohapeal taimetoidusuupisted ja joogid.

Kõik budismihuvilised on teretulnud!

Tallinna Budakoda (Luha tn 1.) asub Luha ja Koidu tänava nurgal. Parkimine Luha tänaval on pühapäeval tasuta.

Lisainfo: 52 11 284,  

 


Pilte varasematelt Buddhapäeva tähistamistelt:

[tabgroup]

[nggallery id=21] 2014. aasta Vesaki tähistamise keskseks teemaks oli luule idast ja läänest, mis inspireerib meid budistlike õpetuste harjutamisel. Luulekatkendeid valisid Alari Allik, Märt Läänemets, Jaanus Valk, Elli Feldberg, Vaddhaka ja Bodhikara. Tiibetikeelsed austusvärsid Buddhale kõlasid laama Sangyas’e esituses. 
[nggallery id=18] 2013. aasta Buddhapäeva tähistamise teemaks oli “budismi tulevik”. Sõnavõttudega esinesid Kati Kivimaa, Alari Allik, Teet Toome ja Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma). Ürituse kava leiab tutvumiseks siit lingilt.
[nggallery id=2] 2012. aasta Vesaki tähistamise teemaks oli “virgumise kujutamine” ja sel teemal kõnelesid Leho Rubis, Nagašila (Helsingi budistlikust keskusest) ja Doris Kareva.
[nggallery id=4] 2011. aastal oli Vesaki keskseks teemaks palverännumotiivid budismis (Märt Läänemets käsitles seda „Põimiksuutra“ valguses; Vaddhaka vaatles palverändu kaasaja Indias; Alari Allik rääkis palverännakust jaapani luuletaja Saigyō näitel.)
[nggallery id=7]
[nggallery id=6] 2007. aasta Vesaki teemaks oli budistlik looduseteemaline luule läbi ajastute (ürituse raames kõlasid nii tõlgitud värsid eri Kagu-Aasia kultuuridest kui ka Jaan Kaplinski esituses tema enda luulet).
[/tabgroup]