Pühapäeval, 27. mail kell 14.00-16.30
Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame sel päeval koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu.
Seekordse Vesaki keskmes on [highlight] virgumise kujutamine [/highlight] ning sel teemal kõnelevad kunstnikud Leho Rubis ja Dharmachari Nagashila ning luuletaja Doris Kareva.
- Kuidas kujutada „tõelist“ Buddhat inimesena mitusada aastat pärast tema eluaega? Just sellise väljakutse ees leidsid end 1. sajandi kunstnikud. Leho Rubis räägib oma sõnavõtus muutusest, mille tõi kaasa Buddha kujutamine inimesena. Leho on seda valdkonda uurinud Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöös, kuid kunstnikuna läheneb ta teemale ka isiklikumas võtmes. Ühtlasi käsitleb ta stilisatsiooni ja korduva kujutise rolli buddha- ja bodhisattvapiltide kujutamises.
- Dharmachari Nagashila räägib oma maalide kaasabil virgumise kujutamisest tänapäeval. Ta on andnud oma sõnavõtule pealkirjaks „Mida teeb Buddha läänes?“ ning kirjeldab teemakäsitlust järgnevalt: „2500 aastat tagasi Buddha istus, kõndis ja heitis pikali. Rohkem kui 2000 aastat on Buddha pilt puudutanud maad, seisnud, lamanud oma paremal küljel. Kivi tõstetakse nüüd püsti! Mida teeb Buddha praegu, kui Dharma on juurdumas Lääne kultuuri? Milline on maalitud Buddha pilt aastal 2143?” Nagashila on varasematel aastatel maalinud ka traditsioonipärasemaid Buddha kujusid, kuid neil aastatel uurib ta meie kultuuriruumile lähedasemaid kujutamisviise, seda ka Soomes Valamo õigeusu kloostris ikoonimaaliga tegeledes. Nagashila tegutseb Helsingi budistlikus keskuses ning veab ühtlasi Helsingi kunstikooli Avoin Taidekoulu tegevust.
- Doris Kareva läheneb virgumise kujutamisele värsimaailma kaudu, mõtiskledes teemal „Virgumise piiril“.
- Lisaks kõlavad üritusel Alari Alliku tõlgitud luuletused Saigyō (1118–1190) luulekogust „Mägikodu“, mida saadab Anna-Liisa Elleri esituses Märt-Matis Lille kandlele kirjutatud muusika.
Kohapeal taimetoidusuupisted ja joogid.
Kõik budismihuvilised on teretulnud!
Luha 1 asub Luha ja Koidu tänava nurgal. Parkimine Luha tänaval on pühapäeval tasuta.
Lisainfo: 52 11 284, taivo-ätt-budakoda.ee