Raamatututvustus: “Kuidas parandanda oma elu seestpoolt väljaspoole”
Cjay Roughgarden
30. november 2009
Rick Hansoni ja Richard Mendiuse “Sinu aju” pakub lugejale budistliku filosoofia ja neuroteaduse oskuslikku ühendust, aidates uurida kannatuse allikaid ning näidates teed emotsionaalse vabanemiseni.
Kuigi Hanson ja Mendius süvenevad lisaks teaduslikele uuringutele ka budistlikesse mõistetesse, suudavad nad oma mõtteid esitada tavalugejale arusaadavas keeles. Nad selgitavad, kuidas meie kehad on loodud reageerima meie teel ettetulevatele rõõmudele ja raskustele. Näiteks on dopamiin seotud premeerimisega, mida meie aju jagab siis, kui asjad meile soodsalt kulgevad. Kuid kui asjad ei lähe meie ootuste kohaselt, langeb dopamiini tase ajus, tekitades ebameeldivaid tundeid või isegi iha positiivsete tunnete järgi. Lisaks toodab keha mitmeid “mõnukemikaale” – näiteks endorfiine, oksütoksiini ja norepinefriini – reaktsioonina elus ettetulevatele meeldivatele üllatustele. Nende biokeemiliste karistuste ja autasude tõttu jahime me positiivseid kogemusi ja põgeneme negatiivsete eest – ning kannatame selle käigus.
Selle tõttu väidavad autorid, et kaastunde arendamine on üks kõige kindlamatest viisidest elus ettetulevast pettumusest ja valust vabanemiseks. Kirjeldades tavaliste meditatsioonitehnikate ja lõdvestutehnikate nagu sügava hingamise ja juhendatud kujutlusmatkade aluseks olevat bioloogiat, näitavad autorid teed emotsionaalse tasakaalu ja heaolu suunas. Hanson ja Mendius pakuvad ka kümneid erinevaid uuringute põhjal kindlaks tehtud tehnikaid stressi, depressiooni, ärrituse, viha ja muu sarnase ületamiseks. Nad näitavad, kuidas sedasorti harjutused meie aju muudavad; sarnaselt kirjeldavad nad, kuidas tekitada dopamiini ja muid neurokemikaale, kui me mõtleme neile, keda me armastame, või ka siis, kui me õpime armastama neid, keda me vihkame, nagu autorid meid tegema julgustavad.
Kokkuvõtlikult näitab “Sinu aju” meile, kuidas mitmed vanaaegsed budistlikud harjutused tugevdavad positiivseid neurokeemilisi süsteeme, mis panevad paika selle, kuidas me elame. Ilma liigse sõnaohtruse või budismi pööramise ürituseta teevad autorid meile selgeks, et meie võimuses on saavutada meelerahu, tasakaal ja kontroll meie sisemiste kogemuste üle. Selle käigus annavad Hanson ja Mendius meile juhendi oma elukvaliteedi parandamiseks seestpoolt väljaspoole, arendades neid sisemisi oskusi, mis lasevad meil muuta väliseid tingimusi ja luua suhteid, mis on kantud armastusest.
Roughgardeni tutvustuse võib leida sellelt aadressilt: http://greatergood.berkeley.edu/article/item/improving_our_lives_from_the_inside_out_a_review_of_buddhas_brain/
Raamatututvustus ajakirjas “Library Journal”
(18. september 2009)
Hanson ja Mendius suudavad edukalt vastata küsimusele: kuidas saame me kasutada oma meelt, et tugevdada positiivseid seisundeid ajus ja parandada oma elukvaliteeti? Näidates, kuidas meie esiisade ajusid kontrollis ellujäämise tagamiseks eelkõige adrenaliin ja kortisool, kirjeldavad autorid, kuidas sellest tulenev neuroloogiline kalduvus erutusele on meid viinud tänapäevaste vaimuhaiguste, depressiooni ja ärevushäireteni. Buddha kaheksaosalist teed mudelina kasutades kirjeldavad nad, kuidas meditatsioon ja lõdvestuharjutused võivad meie aju loomulikke kalduvusi muuta. Raamatust võib leida ka arvukalt aju funktsioone ja igapäevaseid meditatsiooniharjutusi illustreerivaid jooniseid. Autorid arutavad ka dieedi ja toidulisandite olulisust. Hinnang: Suurepärane valik lugejale, kes soovib oma elu üle kontrolli saavutada ja vaimse heaoluni jõuda. Lugeja leiab praktilisi soovitusi ja suurepäraseid ajualaseid teadusuuringuid.
– Phyllis Goodman, West Chesteri raamatukogu, Ohio
Raamatututvustus ajakirjas “Inquiring Mind”
(kevad 2010)
Kui teid huvitavad neuroteaduste uusimad avastused ja nende võimalikud seosed teie vaimse elu ja meditatsiooniharjutustega, siis on see teie jaoks õige raamat. Sinu aju on selge ja hästiloetav kirjeldus sellest, kuidas meie aju ja närvisüsteem meie elukogemusi mõjutab ning kuidas Buddha õpetuste tee seda positiivses suunas arendab. See raamat suudab keeerulise teema selgelt lahti seletada ning pakub lugejale ka meelerahu arendavaid harjutusi, mis uusimad teaduslikud avastused oskuslikeks vahenditeks muudab. Nagu kirjutab Rick Hanson: “Te võite oma meeles teha väikesid muudatusi, mis teie ajus ja elu kogemises suuri muutusi esile kutsuvad… Kui muudate oma aju, muudate oma elu.” Meil kõigil on Buddha aju ja see raamat on juhend, kuidas seda äratada.
–Wes Nisker
Raamatu info
Raamatu originaali pealkiri: “Buddha’s Brain: The Practical Neuroscience of Happiness, Love, and Wisdom”
Tõlkinud: Marju Õunpuu
Kirjastus: Eesti Ekspress
Ilmumisaasta: 2010
244 lk
> Link raamatupoe kodulehele
> Link autori kodulehele
> Link autori videoettekandele (Authors@Google)