Loengusari “Minnes välja, et minna sisse: vaimse inspiratsiooni leidmine loodusest” Tallinna Budakojas

31. dets. 2023

29.01–26.02 ja 01.04–06.05

Jaanuari lõpust aprillini on õhtuid ühendavaksPäritolu: Canvateemaks “Minnes välja, et minna sisse: vaimse inspiratsiooni leidmine loodusest”. Kavas on loodusluulele pühendatud õhtud, lisaks räägivad erinevad inimesed inspiratsioonist, mida nad on leidnud loodusest, sealhulgas palverännakul käies, talvises üksinduslaagris viibides, suusatades ja mägedes elades.

“Ma läksin vaid õue jalutama, aga lõpuks otsustasin jääda välja kuni päikeseloojanguni, sest avastasin, et välja minnes minnakse tegelikult sisse.” John Muir

 


Õhtute teemad:

  • 29.01 Hille-Mai Seero ja Šantamani Vaikus on alati siin ja igal pool. Jaan Kaplinski loodusluulele pühendatud õhtu. 
  • 05.02 Jnanakara Sulandudes suusatades šūnyatā’sse
  • 12.02 Jaanus Philips Eralduslaagrite kogemusi – üksinda looduses selgust otsimas

  • 19.02 Dharmachari Nayaka Tõendid nähtamatute asjade kohta: tuule ja vee nõuanded

Nayaka on 28 aastat elanud ja töötanud Dhanakosa laagrikeskuses Põhja-Šoti mägismaal. Ta on ühendanud perekonna ja tööga seotu d kohustused dharmaelu ja mägedega. See ei ole eepiline seiklusjutt, vaid lugu õrnast avane misest ja valmisolekust kuulata looduse sõnatuid nõuandeid.

Juhendab Dharmachari Nayaka inglise keeles. Tõlge eesti keelde.

  • 26.02 Kalju Kruusa ja Alari Allik Saigyo Mägikodu

Saigyō (1118-1190) on varakeskaegne jaapani luuletaja, kes hakkas 23-aastasena kõigi jaoks ootamatult mungaks ja jättis särava õukonnaelu selja taha. Teda tuntakse erakust
rännumehena, kes raskusi trotsides ronis mööda kaljuseid mäenõlvu ning ööbis külmas mägiõhus okstest ja rohust põimitud tagasihoidlikes onnikestes. Kohtumisel loetakse luuletusi kogust “Mägikodu” ja räägitakse Saigyō luule seostest mitmesuguste budistlike praktikatega.

  • 01.04 Kaupo Saue Peegeldusi kõndimistest Santiago de Compostela teedel

Kaupo kirjutab: “Enne COVIDi aastaid kõndisin neljal kevadel mööda erinevaid Hispaania palverännakuradu. Loodan, et näen praegu 5+ aasta perspektiivist tagasi vaadates selgemini ja soovin teiega jagada neid kogemusi, tundeid ja taipamisi.”

  • 08.04 Dharmachari Aryapala Õpetaja Kūkai jalajälgedes. Palverännust Jaapanis

Shikoku saare teed ja mäekurud on täis palverändurite tähistamata haudu ja budistlike pühakute imeväge täis pühamuid, mis on sinna tuhande aasta jooksul püstitatud. Sattunud juhuslikult Shikoku Henrole, ühele paljudest Jaapani tähtsatest budistlikest palverännuteedest, teadis Aryapala kohe, et käib selle lõpuni, eriti kuna tee oli saanud inspiratsiooni 8. sajandi Jaapani esoteeriliselt budismiõpetajalt Kūkailt. Aryapala näitab pilte 88 templi külastamisest, 1200 km pikkusest jalutuskäigust üle hingematvaid vaateid pakkuvate mäekurude, piki jõekaldaid ja rannikuäärseid teid, ainsaks tõendiks palverännu sooritamisest templipitsatid ja kalligraafilised märgid raamatus. Juhendab Dharmachari Aryapala inglise keeles. Tõlge eesti keelde.












 

 

 

  • 15.04 Kärt Juhasoo-Lawrence Äriplaan või vaimne teekond: minu kogemus maheaednikuna

9 aastat tagasi alustasin nullist suure projektiga – maheõuna aiand, mis on samaaegselt päikesel ja tuulel põhineva off-grid energiasüsteemi katsejaam. Mu algne idee oli vaimne teekond, elu ja töö täiuslikus kooskõlas loodusvaimude ja loodusjõududega. Ometi võttis materiaalne maailm järk-järgult võimust. Ressursipuudusest  lõpuni viimata investeeringud, ootused ettevõtte kasumlikkusele, tehnilised tagasilöögid, loodusõnnetused ja pidev stress eksitas mind sohu, kus kogu ettevõtmise algne idee kadus silmist. Kuni leidsin selle uuesti üles.

Kärt-Juhasoo Lawrence

  • 22.04 Ruth Aguraiuja Loodusega ühes

Loodus on minu jaoks kui elav loomulik keskkond. Suur osa minu tegevustest taimemaaailmas on seotud ohustatud liikide uurimisega, et paremini mõista elurütme meie ümber ja leida viise, kuidas parandada nende seisundit, kelle olemasolu on inimmõjudest otseselt ohustatud.

  • 29.04 Meditatsiooniõhtu
  • 06.05 Doris Kareva ja Leho Rubis Looduse peegeldusi luules ja muusikas

NB! Märtsis Tallinna Budakojas esmaspäevaõhtuseid üritusi ei toimu. Selle asemel toimuvad neljapäeviti ühised õpinguõhtud Tartu Budakojaga, juhendajaks Dhivan. Loe rohkem SIIT.


Õhtute kava:

  • Kell 18.15: meditatsioon (Sobib neile, kes on eelnevalt hingamise teadvustamise ja siira heasoovlikkuse harjutustega tuttavad. Palume mitte hilineda.)
  • Kell 19.15: loengusari

Osalemine annetusepõhine.

Annetuse võib teha otse MTÜ Budakoda kontole: EE342200221020043907, Swedbank.


NB! Kui varasem meditatsioonikogemus puudub, palume meditatsiooniga tutvumise tarvis kohale tulla veerand tundi enne ürituse algust – kell 18.00.

Pärast põgusat meditatsiooni tutvustust võite osaleda koos regulaarsete osalejatega juhendamata meditatsioonil.


[tabgroup]

Neil, kes ei saa esmaspäeva õhtutel füüsiliselt Budakotta tulla, on võimalik osaleda neil üritustel internetis Zoomi kaudu. Kui soovid liituda internetis, pead Zoomi lingi saamiseks eelnevalt registreeruma (hiljemalt kell 15.00 ürituse toimumise päeval) aadressil . Võid ühineda internetis terveks ürituseks või ainult esimeseks või teiseks pooleks. Pane tähele, et esmaspäevaõhtuti ei ole võimalik jagada interneti teel meditatsiooniõpetusi. Kui soovid liituda meditatsiooniga internetis ja sa ei ole tuttav hingamise teadvustamise ja metta bhavana meditatsioonidega, võid leida nende meditatsioonide juhendid aadressil https://budakoda.ee/hingamise-teadvustamise-meditatsioon/  ja https://budakoda.ee/siira-heasoovlikkuse-meditatsioon/
[/tabgroup]