“Dana” on budistlik sõna, mis tähistab heldust ja andmist. Dana võib avalduda annetustes, kuid see võib seisneda ka oma aja andmises, et aidata jagada dharmat ja abistada budistliku keskuse tegemisi. Selline dana ehk helduse vorm on budistliku kogukonna elujõud.
Budakojas aitavad vabatahtlikud näiteks järgmistes tegevustes: keskuse tegevuse korraldamine, meditatsiooni- ja budismiõhtute ettevalmistus, õpetamine, kursuste korraldamine, juhatamine, neil tõlkimine ja assisteerimine, ruumide broneerimine, raamatukogu haldamine, ruumide korrashoid, laagrite korraldamine, veebilehe haldamine, tekstide toimetamine, MTÜ Budakoda finantsasjade ja aruannete haldamine.
Triratna ordineeritud budistide ühenduse liikmed
Dharmachari Vaddhaka
Vaddhaka on harjutanud meditatsiooni ja budismi 30 aastat. Pärast 20 aastat Eestis elamist ja Budakojas õpetamist naasis ta 2024. aasta suvel oma kodumaale Inglismaale, et olla vanemaks jäädes lähemal enda perekonnale ning nüüd elab ja õpetab ta Cambridge’is.
Eestis veedetud aja jooksul pidas Vaddhaka palju loenguid väga erinevatel budistlikel teemadel. Ligikaudu 100 loengut on ümberkirjutuste ja/või salvestistena saadaval tema kodulehel:
www.buddhascabin.com
Vaddhaka kodulehe avakuval on foto tema puumajast Lõuna-Eestis, mis on tehtud ühel lumisel varatalvel. Vaddhaka jaoks tähistab foto seda, kui kesksel kohal on tema elus ning budismist arusaamise kujunemisel ja budistlike õpetuste jagamisel tema Eestis tekkinud sõprussidemed.
Vaddhaka hoiab oma Eesti sõpradega tihedat sidet. Ta võib aeg-ajalt ilmuda kohale Zoomi vahendusel, et jagada intrernetiteel õpetusi Tallinna ja Tartu Budakojas.
Dharmachari Bodhikara
Bodhikara (Taivo Org) on meditatsiooni ja budismiga tõsisemalt tegelenud 27 aasta jagu. Kui algatavalt köitis meditatsioonipraktikate pakutav meelerahu ja -selgus, siis mida aeg edasi, seda enam mõistmist kasvatav kogemuse vahetu uurimine ja kaastundepraktikad.
2013. aastast on ta Triratna ordineeritud budistide ühenduse liige. Lisaks Triratna budistliku kogukonna lähenemisele hindab ta paljude budistlike suundade ja koolkondade õpetusi. Inspiratsiooniallikaks on Hiina, Jaapani ja Korea zen- ja chan-budistlikud suunad, Tiibeti budistlikud ja theravaada koolkonnad, samuti ennekõike Ameerika Ühendriikides levinud Insight Meditation Society lähenemine, mille õpetajate eestvedamisel on tehtud palju budistliku meditatsiooni tänapäeva inimesele omasesse keelde tõlkimisel.
Dharmachari Jnanakara
Loomult uudishimulik ja teadmishimuline teadlane-õppejõud, kellele budistlik harjutus on eelkõige abivahend, toetav rändurisau avatuma ja mõistvama meeleseisundi (Virgumise) poole püüdlemise teel, mitte filosoofia või religioon. Valmis uurima-katsetama erinevaid budistlikke õpetusi ja meeleharjutusi, rahustavatest praktikatest mõistmist arendavate õpetusteni. Püüab ka kõige sügavamad meditatsioonikogemused suunata meele toimimise mõistmisele, et olla tervem ja õnnelikum inimolend, kellele kannatus ning nauding on õpetajad. Soovib leida igas päevas midagi, mille üle imestada ja vaimustuda, mida imetleda ja mille eest tänulik olla.