Laupäeval, 13. mail kell 14.00-18.00 Umbusi budismi keskuses Põltsamaal
Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta maikuus Budakojas Vesakit – Buddha virgumist ja elu. Sel aastal toimub Buddhapäeva tähistamine Umbusi budismi keskuses Põltsamaal. Sarnaseid Vesaki tähistamisi on Budakojas toimunud 2005. aastast alates ja tihti on neil tähistamistel keskne teema.
Sel aastal on tähtpäeva teemaks „Müüt ja rituaal minevikus ja kaasajas” ja sel teemal kõnelevad Märt Läänemets, Valdur Mikita, Kadri Raudsepp ja Dharmacharin Vaddhaka.
- Märt Läänemets: Chan‘i müüdid ja müüdid chan‘ist.
Ettekandes räägitakse chan-budismi ümbritsevatest müütidest ja lugudest, mis on tekitanud hulga tõde moonutavaid ettekujutusi sellest Ida-Aasia budistliku kultuuri meetodist ja traditsioonist. Juttu tuleb ka chan‘i pärimuslugudest, millel on suur tähtsus õpetuse edasiandmisel. - Valdur Mikita: Korilase kohtumine kunstmõistusega ehk digirahva huiked neoliitilisel maastikul.
Illitillukesi mõttenigerikke eestlaste müüdiloomest - Kadri Raudsepp: Rituaal kui budistliku mõtte järjepidevuse hoidja Tiibeti budismi näitel, selle (mitte)ülekandumine lääne kultuuriruumi
Nagu teada, on Tiibeti vadžrajaana budismis rituaalidel ja loomismüütidel äärmiselt suur roll. Öeldakse, et budismi allakäiguaegadel tuleb elus hoida vähemalt rituaali, mis on kui kodeeritud struktuur, mis aitab rohkem mõistjal taas selle tõelist tähendust ‒ vabanemisteed virgumiseni ‒ üles leida. Eelkõige väljastpoolt vaatajad võivadki Tiibeti vadžrajaana budismi pidada koormavalt ritualistlikuks, kus virgumise tähendus on kaduma läinud. Seda vaadet võimendab ka tänapäeva lääne kultuuriruumi jõudnud Tiibeti budism, kus harjutajad tihtipeale harjutustekstide sügavamat tähendust ei tea. Vaatamata kõigele ei tohi aga unustada, et rituaalid võivad endiselt olla võtmeks, mis tegelikkuse tähenduse luku avavad. - Dharmacharin Vaddhaka: Buddha kui müüdilooja.
Buddha oli osav müüdilooja ja jutuvestja. Ta teadis, et müüdid kannavad eneses püsivaid õpetusi, mis on ajatult tõesed ja olulised. Tema müüdiloome oskusi aitavad meil tundma õppida kolm lugu. Ühes neist kirjeldab Buddha viha ja selle tagajärgi. Teises loos õpetab ta olemasolu põhitõdesid. Kolmandas loob ta aja jooksul mõjusa rituaalse tähenduse omandanud käeliigutuse tekkeloo. Kuid ühel korral Buddha alahindas igapäevaste rituaalide olulisust rahva seas. Isegi Buddha Šakjamuni võib eksida!
Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitab Liis Jürgens.
Kohapeal on avatud taimetoidusuupistete kohvik.
Kõik huvilised on teretulnud!
Umbusi budismi keskuse asukoha kohta leiab rohkem informatsiooni nende kodulehelt: https://umbusikeskus.wordpress.com/contact/
[notification type=”notification_info_tiny”]Kui sul on võimalik Tallinna või Tartu poolt tulles teistele osalejatele oma autoga küüti pakkuda või oled huvitatud kaasasõidu võimalusest, kirjuta palun meiliaadressil .[/notification]
Ürituse info Facebookis: https://www.facebook.com/events/775011903962601
Pilte varasematelt Buddhapäeva tähistamistelt:
[tabgroup]
[/tabgroup]